נשירת שיער גנטית – מדוע הגוף תוקף את עצמו?

לרבים ידוע כי נשירת שיער והתקרחות היא במקרים רבים תוצר של הגנטיקה ומתייחסים לכך כגזירה משמיים. למעשה תהליך ההתקרחות הגנטית, נשירת שיער גברית טיפוסית, הוא תהליך בו הגוף תוקף את עצמו ומביא לנשירת השיער.

רק בסוף התהליך באה הגנטיקה לידי ביטוי וגורמת נשירת שיער אך אם נשכיל לזהות את המרכיבים באותו תהליך ונבין מה עלינו לעשות, ניתן יהיה לעצור את נשירת השיער. בגוף האדם, אצל גברים במיוחד אך גם אצל נשים קיים הורמון הטסטוסטרון. הורמון זה מתפרק בגוף באופן תדיר בין השאר להורמון בשם דהידרו-טסטסטרון (DHT).

ההידרו-טסטוסטרון משייט בגוף האדם ובמסעו באיזור הקרקפת, הוא נקשר לרצפטורים של זקיקי השיער. רצפטורים אלו מקשרים בין זקיקי השיער למערכת כלי הדם ומזינים את השיער דרך מערכת הדם.

במאמר מוסגר נוסיף כי הבנה זו מזימה אסכולה נפוצה אשר גורסת כי שומן אשר מופרש על-ידי הקרקפת סותם את נקבוביות השיער ו"חונק" אותן שכן הזנת השיער היא פנימית ואין השיער "נושם" דרך הקרקפת.

הגנטיקה נכנסת לפעולה כאשר הדיהדרו-טסטוסטרון נקשר לרצפטורים של זקיקי השיער. כשל גנטי מזהה את הורמון הדיהדרו-טסטוסטרון כפולש חיצוני ומתבצעת קריאה למערכת החיסון לתקוף את הפולש להשמידו.

יש לך שאלות? פורום נשירת שיער

מערכת החיסון שולחת את מיטב חייליה לקרב ותוקפת את ה"פולש" אך תוך כדי השמדתו משמידה גם את הרצפטור אליו קשור ה"פולש".

בממוצע ישנם 100 רצפטורים לכל זקיק שיער והשמדתם ההדרגתית מנתקת את זקיק השיער ממערכת כלי הדם. כך בהדרגה מואצת נשירת שיער וההתקרחות. תופעת נשירת השיער וההתקרחות מושפעת מתקיפה ישירה של הרצפטורים של זקיקי השיער על ידי מערכת החיסון אך גם על ידי נזק עקיף הנגרם למערכת כלי הדם שבקרקפת.

הפחתת מספרם של הרצפטורים של זקיקי השיער מביאה לירידה הדרגתית במספרם של הצרכנים של מערכת כלי הדם באזור. בתוצאה מירידה במספר הצרכנים וב"ביקוש לשירות" ממערכת כלי הדם מתרחשת התנוונות שלי מערכת כלי הדם ופחות ופחות דם זמין לזקיקי השיער אשר הרצפטורים שלהם עדיין פעילים.

הבנה של תופעה זו יכולה להסביר מדוע רבים מהטיפולים המוצעים לנשירת שיער והתקרחות מתיימרים להמריץ את זרימת הדם בקרקפת.

טיפול אשר הפך לנפוץ מאוד בעולם הוא טיפול במערכת לייזר נמוך עוצמה. מערכת הלייזר נמוך העוצמה קיימת בשירות הרפואה מזה 30 שנה ומטפלת במגוון בעיות דרמטולוגיות כמו גם בתופעות כרוניות.

במהלך 15 השנים האחרונות ממומשת טכנולוגיה זו בשירות המלחמה בתופעת נשירת שיער הגנטית מערכת הלייזר נמוך העוצמה הינה בטוחה ביותר לשימוש ומניעה תהליכים ביולוגיים אשר מחזירים רקמות ותאים באישור המטופל לפעילות תקינה.

במהלך הטיפול נמדדת סינתזה מוגברת של התא, האצה בחילוף החומרים של התא, הגברה בהפרשת פקטור הגדילה של התא ועוד.

בהקשר של נשירת שיער, מביא התהליך ל"תיקון" מצבה של מערכת כלי הדם – נימים חדשים צומחים ומתחברים למערכת הקיימת. בדרך זו חוזרים זקיקי השיער לקבל את כמות הדם אותה הם צריכים לצורך חיים תקינים של השיער.

בנוסף, גירוי הרקמות והתאים באזור זקיקי השיער, בזמן הטיפול במערכת הלייזר נמוך העוצמה, מביא לרעד של זקיקי השיער והרצפטורים הקשורים אליהם.

רעד זה מביא לניעור הדיהידרו-טסטוסטרון מעל הרצפטורים. כך מטפלת מערכת הלייזר נמוך העוצמה הן בהשפעה המזיקה של הדיהידרו-טסטוסטרון אשר מתחיל את התהלך הגנטי ובפגיעה בזרימת הדם בקרקפת וניתן מענה מלא לתופעת נשירת שיער גנטית. כיום מוצע לציבור המתקרחים בישראל טיפול בלייזר נמוך עוצמה "במרכז לנשירת שיער".


פסיכיאטריה | רשלנות רפואית | התקרחות גברים | דיכאון Depression
נשירת שיער אצל נשים או גברים - למה זה קורה?